שיניים רקובות

שיניים רקובות:

כל אחד שואף שיהיו לו שיניים בריאות, כאלו שמייצרות חיוך אטרקטיבי. אבל לעיתים, מסיבות שונות, יש מי שסובלים משיניים רקובות שגורמות למראה מוזנח. שיניים רקובות נוצרות לאחר תהליך הדרגתי וממושך שכולל הזנחה של חלל הפה. חשוב מאוד להבין כי בנוסף לפגיעה האסטטית שמתלווה למצב, ישנה גם פגיעה ממשית בשיניים שעלולות בסופו של דבר לאבד את החיוניות שלהן ולנשור.

איך נראות שיניים רקובות?

קל מאוד לזהות שיניים שהן רקובות. שיניים כאלו הופכות להיות בצבע שחור. הסיבה לכך הינה הופעה של זיהום שנוצר בגלל חיידקים שמפרישים חומצה שגורמת להופעה של אבנית ופלאק. ברוב המקרים, במצב שבו יש ריקבון בשיניים, ניתן לראות דימום שבולט לעין ו\או נסיגת חניכיים שמאפשרת לראות את שורשי השיניים.

מהם הגורמים לשיניים רקובות?

ישנם שלושה גורמים עיקריים שמביאים למצב של שיניים רקובות, להלן פירוט אודותיהם:

 1. גורמים גנטיים

יש מי שסובלים מריקבון בעקבות בעיה גנטית. כאשר מדובר במצב שכזה, אין אפשרות למנוע את הופעתה של התופעה, אך ניתן לנסות ולטפל בה.

 1. פוביה מטיפולי שיניים

ישנם לא מעט אנשים שיש להם פוביה מטיפולי שיניים. הם עשויים לסבול מכאב בעוצמה גבוהה מאוד ועדיין, להחליט שהם בוחרים לדחות את הטיפול בזמן שמצב מחמיר. ככל שיש המתנה ארוכה יותר, כך הריקבון עשוי להיות חמור יותר.

 1. קושי כלכלי

יש מי שסובלים ממצוקה כלכלית, כך שהם אינם יכולים להרשות לעצמם לשלם את תשלומי טיפולי השיניים. אנשים אלו חוששים לגשת אל רופא השיניים ולבדוק את המצב מכיוון שהם חוששים שלא תהיה להם את האפשרות לממן את הטיפול שהם זקוקים לו.

 1. חוסר בשגרת ניקיון של השיניים

מצב שבו לא נעשית שגרת ניקיון מיטיבה של השיניים, עשוי להביא להתפתחות של עששת. במידה ומדובר בחוסר ניקיון לאורך זמן, הדבר עשוי להביא בסופו של דבר למצב של ריקבון בשיניים.

 1. עישון

עישון ידוע כמזיק לבריאות של השיניים. אמנם השינוי לבדו לא צפוי לגרום לריקבון. אבל כאשר העישון בא ביחד עם אכילה של מוצרים עתירים בסוכר או באי הקפדה על שגרת ניקיון מספקת, העישון אכן יכול להוסיף באופן משמעותי ולגרום לריקבון.

מהן ההשלכות של שיניים רקובות?

ישנן לא מעט השלכות של מצב זה, בחרנו להביא בפניכם 3 השלכות בולטות במיוחד:

 • קושי בתפקוד

אם אתם סובלים משיניים רקובות, סביר להניח שיש לכם קושי יום יומי בתפקוד. מדובר בקושי שיכול לבוא לידי ביטוי בלעיסה, קושי בדיבור או קושי להתרכז בפעולות היום יומיות, בעקבות הכאב שנלווה לריקבון שקיים בשיניים.

 • עקירה

השלכה נוספת שחשוב מאוד לציין אותה היא ההיתכנות שתעברו עקירה. שיניים שהן רקובות לא יכולות להישאר יותר מידי זמן בגוף, הן עשויות לגרום לנזקים בלתי הפיכים. לכן, סביר להניח שאם מדובר במקרה של  ריקבון מתקדם, אתם תיאלצו לעבור עקירה. זו השלכה שחשוב מאוד שתהיו מודעים אליה, מכיוון שאתם צפויים להישאר ללא שן או כמה שיניים בסוף ההליך הזה. מצב שעשוי לפגוע בחיוך שלכם.

 • זיהום חיידקי

שיניים רקובות עלולות לגרום לזיהום במערכות שונות בגוף. הזיהום החיידקי יכול לחדור אל מחזור הדם ובמצבים קיצוניים ביותר הוא אף עשוי לפגוע במערכת הלב ובמוח.

חשוב מאוד להיות מודעים להשלכות אלה, הן עשויות לפגוע בכן במקצת אם מדובר במצב סביר של ריקבון. אך אם מדובר בריקבון מתקדם, אתם עשויים לסכן את חייכם.

איך אפשר להימנע מהופעתן של שיניים רקובות?

כדי להימנע משיניים רקובות צריך קודם כל להקפיד על שגרת ניקוי יסודית, עקבית ורציפה של השיניים.
ישנם 3 טיפולים מניעתיים שכל אחד צריך לבצע באופן קבוע:

 1. צחצוח שיניים על בסיס יום יומי

צריך לצחצח את השיניים באופן יומיומי, פעמיים או שלוש ביום (חשוב לשים לב שהצחצוח מתבצע לאחר ארוחה).

 1. ניקוי עם חוט דנטלי\מכשיר סילונית

כדי לשמור על השיניים ולא להגיע למצב של שיניים רקובות, אין זה מספיק לצחצח את השיניים במברשת שיניים בלבד. יש לערוך ניקוי על בסיס יום יומי עם חוט דנטלי או מכשיר סילונית.
ניקוי שכזה נחשב ליסודי ביותר ומאפשר להוציא שאריות של לכלוכים ממקומות שמברשת השיניים אינה מגיעה אליהם.

 1. טיפול אצל שיננית

חשוב מאוד להגיע לשיננית פעם או פעמיים בשנה. השיננית מנקה ומתחזקת את השיניים, מסירה אבנית ומדריכה את המטופלים במידת הצורך לגבי צחצוח נכון.

 1. הגעה אל רופא השיניים כאשר מופיעים כאבים

חשוב מאוד לגשת אל רופא השיניים בהקדם כאשר משהו אינו מרגיש כשורה או כשיש כאבים. ככל שתקדימו להגיע, כך תוכלו לקבל אבחון וטיפול מהיר ומקיף.

איך אפשר לטפל במצב שכזה?

במקרים מסוימים, כאשר יש שיניים רקובות, יש צורך לעשות את כל הדרוש כדי להימנע מעקירת השן.
הליך של עקירת שן צריך להתבצע אך ורק במצבים שבהם באמת לא נותרת ברירה. במידה והרופא המטפל רואה כי יש צורך דחוף בעקירה של השן (אם למשל קיים זיהום שמאיים להתפשט), אז כדאי לבדוק מראש את כל הפרטים הדרושים בנוגע להליך של השתלת שיניים. כך ניתן לטפל בבעיה ולהישאר, בסופו של דבר, עם חיוך אסטתי.

למי ניתן לפנות כאשר מופיע ריקבון בשיניים?

אם אתם מזהים התחלה של ריקבון שיניים, כדאי שתפנו בהקדם לרופא שיניים.
לעיתים יש מי שמזמינים תור לשיננית או למכון של הלבנת שיניים בציפייה שהישועה תגיע משם, אך אין זה נכון.
שיניים שיש עליהן ריקבון זקוקות לטיפול אצל רופא שיניים מומחה בלבד.

איך מטפלים בשיניים רקובות?

התשובה הכללית לשאלה זו היא: "כל מקרה לגופו". צריך לבחון את מצב הריקבון ורק לאחר מכן, ניתן לבדוק מהו הטיפול המתאים ביותר למצב הקיים. בחרנו עבורכם את שלושת הטיפולים השכיחים ביותר:

 • שחזור

מדובר בהליך אסתטי ופונקציונאלי שבו רופא השיניים משחזר את הצורה הראשונית של השן.

 • טיפול שורש

בעת הליך של טיפול שורש, הרופא מנקה את הריקבון שנוצר בתוך השן וסותם אותה עם חומר מיוחד.

 • עקירה

כאשר אין אפשרות אחרת, הרופא המטפל צפוי להציע עקירה של השן או השיניים הרקובות.

איך אפשר לדעת שהגעתם לרופא מומלץ שיודע לטפל בבעיה באופן הטוב ביותר?

כל מטופל רוצה להיות בטוח שהוא מגיע לרופא הטוב ביותר כשמדובר בטיפול של שיניים רקובות. כדי שתוכלו גם אתם להיות בטוחים בכך, אתם יכולים פשוט לכתוב בגוגל "המלצה לרופא מטפל בשיניים רקובות". לאחר שתמצאו כמה רופאים שכאלו, תהיה לכם את האפשרות לקרוא את הביקורות שמטופלים כתבו עליהם ברחבי הרשת. לאחר מכן, פשוט תבחרו את הרופא שיש לו את מספר הביקורות החיוביות הגבוהה ביותר.

סיכום

חשוב  שתזכרו שטיפול במצב של שיניים רקובות צריך להיעשות בשלב המוקדם ביותר. אם אתם נמנעים מלגשת לרופא המטפל כי אין לכם המלצה על מרפאה טובה ומקצועית, אתם יכולים פשוט לפנות אל איזידנט.
פנייה לאיזידנט תאפשר לכם להיות בטוחים שבחרתם נכון. שם תוכלו לקבל את השירות הטוב ביותר ואת הטיפולים המתקדמים ביותר.