שיקום הפה

שיקום הפה נחשב לאחד התחומים המרכזיים ברפואת שיניים בכלל, ולאחד התחומים המבוקשים ביותר במרפאות השיניים בישראל.

הסיבה לכך היא בעיות שונות בשיניים אשר דורשות שיקום כללי של הפה, הבנוי ממספר טיפולים שיביאו את המטופל לתוצאה הרצויה – אסתטיקה מרבית, בריאות לאורך זמן והעלמת הכאבים בשיניים ובחניכיים.

למעשה, לפה יש מטרה עיקרית, והיא למלא את ייעודו הדנטלי באמצעות 32 השיניים שקיימות בו ונחלקות בין הלסת העליונה לתחתונה. כאשר יש מקרים כגון חבלה, הזנחה מתמשכת של השיניים, עקירה או איבוד שן וכן הלאה, מופרע התפקוד של הפה ועלול להיווצר מגוון רחב של בעיות כמו מחלות חניכיים, איבוד שיניים נוספות, היווצרות חורים ועוד. מצב זה ידרוש שיקום פה המורכב מטיפולים רבים, ולכן מומלץ לבצע שיקום פה מוקדם ככל האפשר.

שיקום הפה – מה חשוב לבדוק?

שיקום הפה הוא הליך חשוב ומשמעותי המבוצע על מנת לזכות בבריאות הפה והלסת לאורך שנים ועל מנת לשדרג את איכות החיים של המטופל. בעיות פה ולסת יכולות לגרוע מאורח חייו של האדם כיוון שהן פוגעות בהנאה מהאכילה ומהשתייה, גורמות כאבים ופוגמות באסתטיקת הפה, תופעה שלעיתים מלווה גם בריחות לא נעימים. על כן, הבחירה לבצע שיקום של הפה והלסת היא החלטה נכונה וחשובה. עם זאת, יש מספר דברים שחשוב לשים אליהם לב טרם שיקום הפה, ובראשם בחירת המרפאה והרופא המתאימים לכך. בבחירה זו יש לקחת בחשבון מספר קריטריונים:

  • ותק – הרופא שתבחרו על מנת שיבצע את שיקום הפה שלכם הוא משמעותי מאוד להצלחת הטיפול, ולכן חשוב שיהיה בעל ניסיון וותק רב ככל האפשר. הותק והניסיון יכולים לסייע בהצלחת הטיפול, וכן מיומנות הרופא והמקצועיות שבה הוא מבצע את הטיפולים ומתמודד עם האתגרים של המצב הבריאותי שלכם. בנוסף לכך, ותק וניסיון יכולים להביא לתוצאות אסתטיות טובות יותר, והרי זו אחת הסיבות לביצוע שיקום פה מלכתחילה.

 

  • ציוד וחומרי גלם – מלבד ניסיונו של הרופא, חשוב מאוד לבדוק כי במרפאה שבה אתם מעוניינים לעבור את טיפולי השיקום ייעשה שימוש בחומרי גלם ברמה הטובה ביותר ובציוד מתקדם בתחום שיקום הפה. כל אלה, יחד עם ניסיונו של הרופא, יבטיחו סיכויים טובים יותר להצלחת שיקום הפה. מטבע הדברים, אין להפריד בין השניים, שהרי הכלים החדשניים ביותר והחומרים האיכותיים ביותר בידיו של אדם חסר ניסיון ומיומנויות לא יועילו לאף אחד.

 

  • אבחון – האבחון הוא אחד השלבים החשובים בהליך שיקום הפה, מכיוון שהוא יקבע אילו טיפולים יש לעבור ועם אילו בעיות צריך להתמודד. גם לשם ביצוע אבחון מהימן יש להשתמש במכשור המתקדם ביותר, שנותן תמונת מצב מדויקת על מצב הפה. יחד עם חוות דעת של רופא מומחה תינתן המלצה על הטיפולים המתאימים. האבחון יקבע אם תצטרכו שתלים קבועים או נשלפים, היכן וכיצד יונחו השתלים, ואף תוכלו לראות כיצד יראה הפה שלכם לאחר השיקום המלא. לשתלים דנטליים יתרונות רבים, הם מותאמים ביולוגית למטופל ונחשבים עמידים מאוד.

 

  • אסתטיקה – טרם הבחירה במרפאה שתבצע עבורכם שיקום פה, חשוב שתשימו לב לממד האסתטי של השיקום ולהיבטיו השונים. התוצאה האסתטית של שיקום פה צריכה לכלול התאמה לצורת הלסת ולצבע השיניים ולהעניק חיוך אסתטי לאדם המטופל. על כן, לרופא צריכים להיות חוש אסתטי, ידיים מיומנות ועדינות ויכולת להגיע לתוצאה הטובה ביותר. כמו כן, אם אתם מתכננים במסגרת הטיפול המקיף לבצע גם הלבנה של השיניים, שימו לב שעליכם קודם לבצע את תהליך ההלבנה על מנת שלא יהיו הפרשי צבעים.

 

שיניים

תכנון שיקום הפה – בניית תכנית וטיפולים

אם החלטתם שאתם מעוניינים לעבור שיקום פה, ישנה חשיבות רבה לתכנון מקיף של הטיפולים השונים הן מבחינת בחירתם והן מבחינת לוח הזמנים ומסגרת התשלומים עבורם. התכנון יסייע לכם להיערך גם מבחינה מנטלית וגם מבחינה פיננסית לשיקום הפה, ועל ידי כך שתדעו בדיוק איך התכנית תתנהל, תוכלו לחוש בשליטה ורגועים יותר.

מי שבונה את תכנית הטיפולים הוא גם מי שמבצע את הטיפול – הרופא שלכם, אשר מתבסס על האבחון המוקדם,

על הידע ועל המיומנות שלו ועל עוד מגוון רחב של גורמים כמו המצב הבריאותי של המטופל ומצבו הנפשי. תכנית הטיפולים צריכה להיבנות במקצועיות ותוך התייחסות מדוקדקת למכלול שמרכיב את המטופל מבחינת מצבו המקצועי והמנטלי וגם מבחינת גופו והתמסרותו לסדרת הטיפולים

ולשיקום מהם. שימו לב ששיקום הפה הינה מומחיות נפרדת ברפואת שיניים ולא כל רופא שיניים מוסמך לבצע הליך שכזה.

טיפולים במסגרת שיקום הפה

הטיפולים לשיקום הפה יכולים להיות מורכבים ממספר גורמים ולכסות מספר רחב של נושאים וחלקים בפה הכרוכים בשיקומו המלא:

  • מניעת בעיות חניכיים – שיקום הפה והלסת אינו מתייחס רק לשיניים אלא גם לחניכיים, שבעיות בהן יכולות לגרום לכאבים ולירידה באיכות החיים. בעיות חניכיים יכולות לגרום לדימום בעת צחצוח, לשיניים מתנדנדות, לריח רע מהפה ולשינויים במבנה השיניים עצמו. כמו כן, ישנה סכנה לנסיגת חניכיים, לחשיפת השורשים ולרגישות רבה לטמפרטורה משתנה ולמגע. חשוב לציין שמחלות חניכיים נחשבות לנפוצות ביותר, ובמהלך שיקום הפה חשוב להתייחס לכך. על מנת לטפל בבעיות החניכיים, יש קודם כל לאבחן את מקור הבעיה, ובעת שיקום הפה והלסת למצוא את הטיפול המתאים ביותר עבורה בדרך לחניכיים בריאות יותר. במקרים מסויימים בהן קיימות בעיות מבניות בחניכיים, ייתכן ויהיה צורך בניתוח חניכיים.

 

  • ניתוחי לסת – ניתוחי לסת יכולים להתבצע כחלק משיקום פה ולסת ולשנות עד לאין שיעור את איכות חייו של המטופל ואת התוצאה האסתטית של הטיפולים. בעיות לסת יכולות להיגרם מסיבות שונות, כמו גנטיקה או פגמים מולדים אשר מביאים לאי סימטריה של הלסת. במקרים אלה ניתן לבצע תיקון על ידי הזזה של הלסתות וליצור מראה סימטרי ונעים. כמו כן, ניתוחי לסתות מתבצעים כאשר יש חבלה או טראומה במקרה שהלסת יוצאת ממקומה ויש להחזיר אותה.

 

  • השתלות שיניים – השתלות שיניים נחשבות לתחום מתקדם ונפוץ ביותר בכל מה שנוגע לתכנית שיקום הפה והלסת. ההשתלות יכולות להתבצע כתוצאה מעקירת שיניים, מאיבוד שיניים או כתוצאה מחבלה או מטראומה שפגעו במבנה התקין של השן. יש מספר דרכים לבצע השתלות של שיניים, ולכן חשוב לבחור רופא מיומן ומקצועי שיכול להתאים את הדרך הטובה ביותר להשתלת השיניים שלכם. ההשתלה יכולה לסייע בצורה משמעותית גם למראה האסתטי של הפה ושל הפנים וגם לאיכות החיים של המטופל, שכן בלעדיה עליו להתמודד עם חוסר שיניים או עם שיניים בלתי תקינות. קראו עוד על השתלת שיניים- כאן.

 

איזידנט מאפשרת ללקוחותיה לעבור טיפולי שיניים איכותיים ותהליכי שיקום הפה במחירים אטרקטיביים, במרפאות מומחים בחו"ל. לפרטים נוספים