ניתוח לסת עליונה

הצורך בניתוח לסת עליונה מתעורר במצב בו הלסת העליונה אינה מיושרת עם הלסת התחתונה, או במצב בו השיניים בשתי הלסתות אינן מתואמות בקו ישר ולא ניתן לסגור את הפה בצורה הולמת. מאמר זה מסביר מהו ניתוח לסת עליונה, אופן ביצוע ההליך והתוצאות להן ניתן לצפות.

מאפייני עיוותים בלסת העליונה

בעיית עיוות או העדר תקינות של הלסת העליונה מתבטאת בחוסר סימטריה כללי של הפנים, במבט מלפנים או מהפרופיל. הלסת העליונה בולטת או שקועה ברמה חריגה, והניתוח מאפשר שיפור אסתטי של המראה הכללי בפנים ומוביל אף לאפשרות סגירה הולמת של השיניים, כך שההשפעה חלה אף על מערכת הנשימה ופעולות הלעיסה.

התסמינים והסימנים המעידים על הצורך בניתוח לסת עליונה כוללים:

צמיחה שאינה מספקת, מוגזמת או לא סימטרית – של הלסת העליונה

קשיי תפקוד – המתבטאים בקשיים לבלוע וללעוס, כמו גם קשיי דיבור

העדר סימטריה – כשהשיניים האחוריות או הקדמיות אינן מתואמות בקו ישר, והלסת העליונה אינה סימטרית, כך שהפנים נראות מעוותות

מאמץ בסגירת הפה – לא ניתן להצמיד את השפתיים בקלות

כאבים כרוניים – במפרק הלסת העליונה

שחיקת שיניים – כתוצאה מהעיוות בלסת העליונה

 

 

מהלך ניתוח לטיפול ותיקון בעיות בלסת העליונה

בפגישת הייעוץ, המטופל ורופא השיניים מרכיבים תכנית עבודה מקיפה, ממנה ניתן להבין את מטרות הניתוח והתוצאות הרצויות. זו ההזדמנות של המטופל לשאול את כל השאלות אודות הניתוח, ולהביע את ציפיותיו. כדי להתחיל ניתוח לסת עליונה, מתבצע חיטוי האזור, במהלך הניתוח, רופא השיניים מבצע חתך אחד, או מספר חתכים, בסמוך למפרק חיבור הלסת והאוזן. הגישה המדויקת הנבחרת תלויה במטרת הניתוח והיקפו. כך, למשל, אם המטרה היא לתקן עיוות בלסת העליונה, מתבצעים מספר חתכים.

בשלב הבא, מתבצע ניסור הלסת העליונה באמצעות שימוש במסורית קטנה, כך שניתן יהיה לאפשר את הנעת הלסת וקיבועה במיקום החדש. בהתאם לתכנית הטיפול, יתכן שבשלב זה תתבצע השתלה חלקית של עצם או רקמה תת לסתית, או הסרת חלק מעצם הלסת.

בסיום ההליך, החניכיים מוחזרות למקום באמצעות ביצוע תפרים סוגרים המתמוססים כעבור שבועיים עד שלושה שבועות, והמטופל מקבל חבישה לוחצת. בחלק מהמקרים יש להשאיר במקום נקז או מספר נקזים, לשם ניקוז שאריות דם ונוזלים מהרקמה. משך הליך ניתוח לסת עליונה תלוי בהיקף הניתוח, וברוב המקרים נמשך בין שעה לשלוש שעות.

תוצאות ניתוח לסת עליונה

באמצעות הצבת גומיות עדינות משני צידי הלסת, בין השיניים, מתאפשרת יצירת סגר חדש של הפה. במקרים נדירים בלבד מתעורר הצורך לקשור יחד את השיניים לתקופה קצרה. היות וניתוח לסת עליונה משנה את תווי הפנים, במקרים רבים מתבצע באותו הליך גם ניתוח לסת תחתונה או ניתוח סנטר, לשם השגת הרמוניה מושלמת בפנים. זהו ניתוח מורכב הכרוך בטיפול בחלק בפה האחראי על תפקוד תקין של מערכת הדיבור, הנשימה והאכילה, וההשפעה על מראה הפנים היא משמעותית. לכן יש להקפיד לבצע את הניתוח אצל מומחה פה ולסת בלבד, על מנת להשיג את התוצאות המושלמות.

לאחר הניתוח

בימים הראשונים שלאחר ניתוח לסת עליונה, יש להקפיד על הימנעות מכיפוף או מתיחת הצוואר, כמו גם להימנע מהפעלת שרירי הפנים. החבישה הלוחצת ניתנת להסרה כעבור מספר ימים, אם הדימום פסק, וכעבור שבוע וחצי עד שלושה שבועות, ניתן לבחון אם להסיר את התפרים. לעתים עלולים להופיע שטפי דם מתחת לעור או נפיחות, אך הם נספגים ברוב המקרים כעבור שבועיים. אם מתעוררים כאבים, ניתן להשתמש במשככי כאבים במרשם או ללא מרשם, בהתאם לצורך.

 

להתאמת טיפול במחיר אטרקטיבי וברמה הגבוהה ביותר