שיטות להשתלת שיניים

השתלת שיניים מאפשרת לכל אדם לחייך בפה מלא וליהנות ממראה אסתטי ומדימוי עצמי גבוה. תחום השתלות השיניים עבר בשנים האחרונות מהפכה של ממש כתוצאה משתלים חדשים שהומצאו ומשיטות חדשות ועדכניות בתחום. כיום, יש שיטות מתקדמות יותר להשתלות שיניים מעבר לשיטה הרגילה המחייבת זמן המתנה ארוך, כ-6 חודשים לפחות וביקורים רבים במרפאה.

שיטות חדשות להשתלת שיניים לעומת השיטה הקלאסית

בשיטה הקלאסית להשתלות שיניים, שיטה הידועה בשם השתלה רב שלבית, עוקרים את השיניים החולות וקודחים לתוך עצם הלסת את השתל. רופא שיניים מומחה בוחר את סוג השתל ושיטת ההשתלה בהתאם למאפייני הלקוח ומצב הפה והלסת שלו, כאשר יש מגוון גדול של סוגי שתלים. לעתים, נדרש טיפול מקדים של השתלת עצם או הרמת סינוס בגלל שאין מספיק עצם בפיו של המטופל.

בשיטת ההשתלה הרב שלבית יש להמתין זמן רב, בין 3-6 חודשים, עד לקליטת השתל מאחר ויש להמתין שעצם הלסת תגדל סביבו ותהדק אותו למקומו. רק לאחר שבודקים ומגלים כי השתל יציב וניתן להעמיס עליו את הכתר, מבצעים את הטיפול במרפאה של המומחה להשתלות. בעבר הלא רחוק היה נהוג לחשוף את החניכיים כדי לגלות את השתל ורק אז להלביש עליו את הכתר, לכן המטופל נאלץ לעבור סדרת טיפולים ולהמתין זמן רב עד להשלמת הטיפול ולתוצאה של פה מלא בשיניים.

עם הזמן תחום השתלות השיניים התקדם בצורה משמעותית ומהירה, כיום יש שיטות חדשות ועתירות טכנולוגיה כמו השתלת שיניים ביום אחד, שיטת 4 ON ALL, 6 ON ALL, וישנה אפשרות להשתיל תותבות על השתלים, זו שיטה חדשה יחסית המיועדת למטופלים הזקוקים להשתלה מלאה של שיניים ולא רק לשתל אחד או שניים.

בעבר היה נהוג לשמור על מראה אסתטי בעזרת התאמת תותבות לפיו של המטופל. שיניים תותבות אינן נוחות, הן עלולות להתנדנד ולצאת ממקומן כאשר אוכלים. האוכל עלול לחדור תחת התותבות, להצטבר שם אם לא מנקים היטב ולגרום לדלקות ולמחלות חניכיים ושיניים. כמו כן, שיניים תותבות גורמות במקרים רבים לנסיגת עצם הלסת, לקשיי דיבור ואכילה ולהפרעה בתפקוד היומיומי.

לכן, כיום נהוג להמליץ למטופלי שיניים לעבור השתלה בטכניקה מתקדמת ויעילה, כאשר מטופלים הסובלים ממספר רב של שיניים חסרות יכולים לעבור השתלה מהירה של מספר שתלים שעליהם מרכיבים את השיניים התותבות המספקות מענה אסתטי ומאפשרות למטופל לחייך בפה מלא בשיניים לבנות ויפות, לאכול בנוחות, לדבר ללא הפרעה ועוד. כדאי לדעת כי ניתן להתקין על השתלים שיניים תותבות הנשלפות ממקומן או שיניים קבועות.

שיטת התותבות על שתלים מומלצת לכל מי שסובל ממחסור של שיניים רבות, למשל אנשים מבוגרים שהזניחו את הפה שלהם שנים ארוכות ומעוניינים לעבור טיפול יעיל לשיקום הפה. השימוש בשתלים מקבע את התותבות לעצם הלסת וכך מונעים את נסיגת וספיחת העצם.

השתלה ביום אחד

מטופלים רבים מעוניינים לשקם את הפה בלי לבקר פעמים רבות במרפאת השיניים וללא זמני המתנה ארוכים ומתישים. לכן, במידת האפשר הרופא המומחה ימליץ על השתלת שיניים ביום אחד. מאחר וישנן מספר טכניקות חדשות ומתקדמות בתחום, רופא שיניים ימליץ על השיטה הנכונה והמתאימה ביותר על פי מצב השיניים ועצמות הלסת של המטופל ובהתאמה למאפיינים נוספים, וכמובן בהתחשב במגבלות התקציב.

בנוסף, ניתן לשלב בין שתלים דנטליים לטיפולים אסתטיים נוספים כמו ציפוי שיניים בעלי חרסינה דקיקים. יש מקרים בהם אין צורך לעקור שן בריאה וניתן לשקם אותה באמצעות ציפויי החרסינה, שכן הציפוי מאפשר לכסות פגמים בשיניים כמו גוון צהוב הנוצר בגלל הגיל, שתייה מרובה של קפה ועישון.

שיטות להשתלת שיניים