השתלות שיניים

בשנים האחרונות, עלתה התדירות של ביצוע השתלות שיניים, כך שההליך הפך להיות נפוץ יותר. הסיבה לכך טמונה בשיטות הטכנולוגיות שמשתכללות עם השנים. אם בעבר, השתלת שיניים הייתה נחשבת להליך מסובך ומורכב, היום אין זה כך. הבדל נוסף שניתן לראות בהשתלות השיניים שבוצעו לפני כמה שנים לעומת אלה שמבוצעות כיום, הוא החומר שממנו מכינים את השתלים. אם בעבר היה נעשה שימוש בטיטניום, כיום נעשה שימוש בחומרים אחרים וטבעיים יותר, למשל – קרמיקה.

יש גם לא מעט שיטות חדשות שעוזרות לתפקוד של העצם, משפרות את הנראות שלה ומעודדות את התחדשות העצם במקום השתל. ניתן לראות כי ישנם לא מעט שינויים בתחום השתלות השיניים. אם אתם צפויים לעבור השתלות שיניים בקרוב, כדאי שתקראו את השורות הבאות, בהן תוכלו לקבל את כל המידע החשוב והמעודכן בנושא.

מהם השתלות שיניים?

השתלת שיניים נחשבת להליך ניתוחי. בעת ביצוע השתלה, הרופא מבצע החלפה של שן טבעית בשן מלאכותית. נכון להיום, ישנן דרכים נוספות להחלפת שיניים חסרות והשתלת שיניים נחשבת ליעילה ביותר. השתלת שיניים מחליפה בעצם את הצורך בשימוש בשיניים תותבות. השתלת שיניים נחשבת לדרך היעילה ביותר והיא מסווגת בתוך תחום של רפואת שיניים אסתטית (ולא רפואת שיניים רגילה). ניתן לבצע השתלות שיניים ובמקומות נוספים ברחבי הארץ במרפאות שמיועדות לכך.

מי זקוק לביצוע השתלות שיניים?

השתלת שיניים מתבצעת במקרים שבהם יש אובדן של שיניים מסיבות שונות. להלן דוגמאות לכמה מטופלים שזקוקים לביצוע של השתלות שיניים:

 1. מטופל שסובל מעששת חריפה

מטופל שיש לו שן אחת או יותר שהתפתחה בה עששת חריפה, עשוי להצטרך לבצע עקירה של השיניים החולות. במידה ומדובר בשיניים שנמצאות בקדמת הפה, הרופא ימליץ לבצע השתלות שיניים. יש לציין כי לעיתים, גם במקרים שבהם השן נמצאת בחלקו האחורי של הפה (כלומר, חלק שאינו נראה לעין), הרופא עשוי להמליץ לבצע השתלה מסיבות שונות.

 • מטופל שסובל ממחלת חניכיים

התפתחות של מחלת חניכיים חריפה עשויה להביא לנשירה של שיניים. כשמדובר בנשירה של מספר שיניים, כדי למלא מחדש את חלל הפה, הרופא עשוי להמליץ על ביצוע הליך השתלת שיניים.

 • מום מולד

יש מי שנולדים עם מום מולד בשיניים. הדבר עשוי להוביל למצב שדורש עקירה של השן בשלב מסוים. במידה ומדובר בשן שאינה שן בינה, הרופא עשוי להמליץ על ביצוע של השתלת שיניים.

טיפ מספר 1 עבור מי שזקוק להשתלת שיניים –  לנסות ולשמר את השיניים הטבעיות ככל שניתן

לעיתים, ישנם רופאים שמציעים למטופלים שלהם לבצע השתלת שיניים למרות שאין מדובר במצב הכרחי.
לכן, מומלץ לפנות לרופא מומחה בתחום. מדובר ברופא אימפלנטולוג – מומחה בכל הנוגע לתחום השתלות שיניים שיבחן את חומרת המצב לעומק וייקבע האם זה הכרחי לעקור את השן ולבצע השתלת שיניים. כיום, הגישה הרווחת בקרב רופאי השיניים דוגלת בהצלה של השיניים הטבעיות.

טיפ מספר 2 עבור מי שזקוק להשתלת שיניים –  להפסיק לעשן לפני הליך של השתלת שיניים

אם אתם יודעים שאתם צפויים לעבור הליך של השתלות שיניים או בכל מקום אחר בארץ, כדאי שתפסיקו לעשן באופן מידי. עישון גורם לנזק משמעותי ביותר לשיניים ולבריאות הכללית של הפה.
מחקרים שנערכו בתחום הוכיחו כי עישון הינו הגורם המרכזי שגורם להכפלה של מספר הכישלונות של טיפול השתלת שיניים. החומרים הפעילים שנמצאים בסיגריה גורמים להפרעה בריפוי של העצם שבלסת. אם לא די בכך, העישון מפחית את החיבור שבין השתל לעצם ופוגע בדחיסות של העצם. התוצאה בסופו של דבר עשויה לבוא לידי ביטוי בכישלון של השתלים.

טיפ מספר 3 עבור מי שזקוק להשתלת שיניים –  לא לדחות את ההשתלה

ישנם לא מעט מטופלים שבוחרים לדחות את ביצוע ההשתלה מסיבות שונות. יש מי שחווים חרדה דנטלית. כלומר, יש להם חרדה וחשש מרופא השיניים ומהכאבים שעשויים לצוץ במהלך הפרוצדורה. לעומתם, יש מי שפשוט מעדיפים שלא לבצע השתלות שינים בירושלים או במקום אחר בארץ במועד שנקבע להם בגלל עומס שגרתי של חיי היום יום. חשוב לציין כי דחיית הטיפול עשויה לגרום לתוצאות הבאות:

 1. הפיכת הטיפול מקל יחסית למורכב

אם בתחילה, הטיפול היה נחשב לקל יחסית. המתנה ארוכה עשויה להוביל למורכבות בטיפול ולהתפתחות של סיבוכים.

 • כישלון בתפיסת השתלים הדנטליים

המתנה ארוכה לקראת ביצוע ההליך עשויה להביא בסופו של דבר לכישלון בתפיסת השתלים הדנטליים. מדובר במצב שכל מטופל רוצה להימנע ממנו.

טיפ מספר 4 עבור מי שזקוק להשתלת שיניים – תכירו את סוגי הטשטוש וההרדמה האפשריים 

רגע לפני שתיגשו לטיפול, כדאי שתדעו מהם סוגי הטשטוש וההרדמה שאתם עשויים לקבל. בשנים האחרונות הטיפולים נחשבים למתקדמים מאוד ופחות מכאיבים ביחס לטיפולים שהיו בעבר. יש לציין כי גם המומחיות של הרופא עשויה להשפיע על הכאב שהמטופל עשוי לחוות. בכל אופן, אם בחרתם לבצע השתלות שיניים, אלו סוגי ההרדמה והטשטוש שאתם עשויים לקבל לפני ביצוע ההליך:

 1. הרדמה כללית

הרדמה מסוג זה היא פעולה רפואית שמתבצעת על ידי רופא מרדים שיש לו רישיון מטעם משרד הבריאות.
להרדמה כללית יש כמה מטרות עיקריות, להלן כמה מהן:

 • מניעת כאב בזמן הטיפול
 • מניעת כאב לאחר הטיפול
 • מניעת תזוזה של המטופל בעת ביצוע ההשתלה
 • הרפיה של שרירי הלסת

הרדמה כללית היא בעצם איבוד הכרה מבוקר שבמהלכו המטופל מורדם ומונשם על ידי מכונת הנשמה. בתום ההליך הרפואי, המטופל מועבר לחדר התאוששות.

 • טשטוש

בעת ביצוע טשטוש, המטופל נמצא בהכרה, אך מדובר בהכרה מעורפלת. כדי להביא לפעולת הטשטוש, מוחדרת תרופה דרך הוריד לגופו של המטופל. תרופה זו מפיגה את החששות ואי הנוחות שכרוכות במהלך טיפול השיניים. יש לציין כי גם הליך זה מחייב טיפול של מרדים מומחה.

טיפ מספר 4 עבור מי שזקוק להשתלת שיניים –  יש אפשרות לערוך השתלות דנטליות מונחות מחשב

הידעתם?
יש אפשרות לתכנן את השתלת השיניים שלכם באמצעות מחשב. מדובר בהנחיה כירוגית ממוחשבת שמשפרת את רמת הדיוק של הפעולות שהרופא צפוי לבצע. הרופא בעצם מכין סד כירוגי בפה של המטופל שמאפשר לו לשלוט על העומק, הזווית ומיקום השתל באופן המדויק ביותר ובהתאם לתכנית הטיפולים שתוכננה בהקפדה רבה מראש.
ניתן לבצע את הליך זה במרפאות מסוימות בלבד שמבצעות השתלות שיניים.

טיפ מספר 5 עבור מי שזקוק להשתלת שיניים –  תכירו את "שיטת ההעמסה המידית"

רופאים שמבצעים השתלות שיניים מציינים כי ישנם לא מעט מטופלים שחוששים מהכאב שכרוך בטיפול. במקרים כאלו, כאשר ישנו צורך בכמה שתלים, ניתן לבצע מספר השתלות שיניים בפעם אחת.
אם אתם מתכננים לערוך הליך שכזה, מומלץ להתייעץ מראש עם הרופא המטפל ולבחון שאכן מדובר בהליך שמתאים לכם.

עד כאן כל המידע שאתם צריכים לדעת על השתלות שיניים.
אם אתם מעוניינים לברר פרטים נוספים בנוגע להליך, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם המומחים של איזידנט. אנו נשמח לסייע לכם ולמסור לכם את כל המידע הדרוש.